Návštěva žáků ve FabLabu

Co je to vlastně FabLab? FabLab je otevřená digitální dílna. Kamenná pobočka této dílny se nachází v Brně, ale my, žáci 8. a 9. ročníku, jsme v rámci předmětu aplikovaná informatika navštívili 4. února jeho pojízdnou verzi.

Zde nám jako součást prohlídky předvedli některé ze strojů umístěných v návěsu nákladního automobilu. Byly to: řezací plotter a termolis na výrobu potisku na oblečení, 3D tiskárny, laserovou řezačku určenou ke gravírování (např. do dřeva), CNC obráběcí stroj, kooperativní robotické rameno a elektronový mikroskop. K práci s těmito přístroji zde byly k dispozici výkonné notebooky a jeden stolní počítač. Další zastávku bude mít FabLab v Židlochovicích, kde opět nabídne zájemcům možnost tisknout na 3D tiskárně a používat ostatní stroje. Já jsem možnosti vyzkoušet si zdarma 3D tisk také využil, nechal jsem si vytisknout repliku světelného meče a na laseru jsem nechal vygravírovat do dřeva klíčenky pro sebe a ostatní spolužáky předmětu aplikovaná informatika.

Jiří Kopřiva, 8. A