V rámci dějepisné exkurze jsme s žáky 8. a 9. ročníků navštívili Památník Terezín založený československou vládou v roce 1947. Seznámili jsme se s historií Malé pevnosti, v níž v roce 1940 byla zřízena věznice gestapa.
Na vlastní oči jsme viděli, v jakých nelidských podmínkách museli během války lidé přežívat.
V Muzeu ghetta jsme vyslechli přednášku o jeho hlavních funkcích v rámci nacistické protižidovské politiky. Během ní jsme se seznámili i s filmovým záznamem výpovědi pamětníků, kteří hovořili o svých prožitcích, dále s propagandistickým filmem určeným mezinárodním organizacím, kterým měl dokázat, jak „dobře“ Židé ve zkrášleném ghettu Terezín žijí.
Během dopoledne jsme si udělali procházku městem, při které jsme s průvodci poznali terezínské ghetto, modlitebnu, mansardu, obřadní místnosti, márnici, Židovský hřbitov a krematorium. Všude na nás dýchala tíživá atmosféra těchto míst a my jsme se na malou chvíli mohli přenést do pocitů vězněných lidí.
Je potřeba tyto informace vnímat, srovnávat a uvědomovat si, že některé historické události se už nesmějí nikdy opakovat! Terezín se stal přestupní stanicí do vyhlazovacích táborů. Během okupace jím prošlo 150 000 lidí, z toho Malou pevností 33 000. Připomínání zhoubných následků potlačování svobody, demokracie a lidských práv je stále velmi důležité.
Mgr. Iveta Kalábová